המדריך למטייל היהודי באמסטרדם

אמסטרדם, הייתה בית מושבתם של יותר משבעים אלף יהודים, אשר היווה את הריכוז הכי גבוהה של יהודי הולנד. היהודים הגיעו להולנד אחרי גירוש ספרד, מתוך הרצון לשמור על צביון תרבותם ויהדותם. כאשר היגרו להולנד היהודים הכחישו את מוצאם הספרדי, בגלל מלחמה שהתנהלה בין הולנד לספרד, באותה תקופה. ברחבי אמסטרדם ניתן ליהנות משלל אתרים היסטוריים יהודים חשובים כמו מוזיאונים ואתרי תרבות, שמשקפים את ההיסטוריה המרתקת של יהודי אמסטרדם.

בתי כנסת מפורסמים באמסטרדם
בין בילוי בקופישופ לבין בילוי בחוג פילאטיס בחדר כושר של המלון, הנופשים בעלי הזיקה היהודית באמסטרדם יוכלו ליהנות מטיול שורשים מרתק בין שלל בתי הכנסת באזור. באמסטרדם תוכלו למצוא מבחר בתי כנסת פעילים מרהיבים, כאשר רובם מחולקים לפי הזרמים השונים של היהדות.היהודים האורתודוקסים יוכלו ליהנות מביקור בבית הכנסת האורתודוקסי, אשר נמצא ברחוב Gerrit van der Veenstraat , מספר עשרים ושש. היהודים השייכים לזרם היהדות הליברלי, יוכלו ליהנות מביקור בבית הכנסת הליברלי, אשר נמצא ברחוב Jacob Soetendorpstraat , מספר שמונה.

היהודים השייכים לזרם היהדות האורתודוקסי, המהווה את הזרם הכי מקובל בארץ ובעולם היהודי, יכולים ליהנות מביקור בבית הכנסת הפורטוגזי אורתודוקסי, אשר נמצא ברחוב  ,Mr. Visserplein מספר שלוש. בית הכנסת הפורטוגזי, נחשב לבית הכנסת הכי פופולארי מבין התיירים באמסטרדם, בזכות העובדה שהוא שרד את מלחמת העולם השנייה ועדיין משמש כבית כנסת אורתודוקסי פעיל לכל דבר. בית הכנסת האורתודוקסי, מכיל גם פיסה חשובה מהיסטורית גירוש היהודים מספרד. יהודים ספרדיים הגיעו לאמסטרדם, אחרי גירש ספרד ובנו את בית הכנסת הפורטוגזי. כינויו של בית הכנסת פורטוגזי ולא ספרדי, משום שבאותה תקופה הולנד הייתה במלחמה עם ספרד והיהודים החליטו להיות מזוהים עם פורטוגל כדי לא להיפגע.

מוזיאונים יהודיים מפורסמים באמסטרדם
המטייל היהודי יכול ליהנות בטיול באמסטרדם ממבחר עצום של מוזיאונים מרתקים, אשר חושפים בפניהם את התרבות היהודית העשירה וההיסטוריה המרתקת שלה מהגעתה אחרי גירוש ספרד, לשגשוג התרבותי שלה וימי מלחמת העולם השנייה הנוראיים. מוזיאון תולדות יהדות הולנד (Jewish Historical Museum), מהווה את בית התיעוד וההיסטוריה של יהדות הולנד. במוזיאון תוכלו ליהנות מאחת עשרה אלף יצירות של אומנים יהודיים הולנדיים, חפצי תרבות ודת יהודיים ועוד שלל פריטים עם סממנים יהודיים, אשר משקפים את חיי היהודים בתקופות שונות בהולנד.

אם נערוך בדק בית, נוכל למצוא כי המוזיאון לתולדות יהדות הולנד, מחולק לתצוגות קבועות ומתחלפות, מהן נוכל ללמוד על ההיסטוריה, המסורת הדתית והתרבותית של יהודי הולנד. בין הפריטים המוצגים במוזיאון ניתן למצוא ספרים, צילומים, מסמכים היסטוריים, עלונים, ציורים, פסלים, חפצי דת, בגדים מסורתיים ועוד שלל פריטים אחרים המאפיינים את ההיסטוריה היהודית בהולנד. מוזיאון נוסף, המהווה חלק מאוד חשוב מטיול השורשים באמסטרדם, הוא מוזיאון בית אנה פראנק. מוזיאון בית אנה פראנק(Anna Frank House), הוא בעצם מקום המסתור של אנה פראנק ומשפחתה במהלך מלחמת העולם השנייה, לפני שהגרמנים תפסו אותם.

במקום ניתן לראות היכן אנה הסתתרה ולקבל המחשה כיצד התנהלו חייה באותה תקופה, בין הפחד ממעצר על ידי הנצים והניסיון לנהל חיים כלשהם.

Comments are Closed